image4

FİZİBİLİTE RAPORU

Fizibilite Raporu Nedir? Yatrımcılar Neden Fizibilite Raporuna İhtiyaç Duyarlar?

Fizibilite Raporu  bir iş veya yatırıma başlama aşamasında ekonomik, teknik ve finansal araştırmaların yapılması, bu araştırmaların sonucunda yatırımın karlı olup olmadığını ortaya koyan rapor çalışmalarıdır. Fizibilite çalışmaları sonucunda bir iş için, yatırım veya projeye girip girmeyeceğiniz hakkında soruların cevapları görülebilir ve karar verilebilir. Fizibilite raporlarına ayrıca Fizibilite Etüdü veya Yapılabilirlik Raporu ismi de verilmektedir. Yatırım, belirli bir kaynağın ya da değerin, gelir sağlamak amacıyla kalıcı bir biçimde kullanılması olarak tanımlandığında  Yatırım Projesi ise; belli faaliyetleri en az maliyetle gerçekleştirmek ve bu faaliyetler sonucunda yaratılan kapasiteden en fazla faydayı sağlamak amacıyla yapılan bir plandır. Diğer bir deyişle, kişilerin ellerindeki birikimleri kazanca çevirmek amacıyla yatırıma yöneldiklerinde bu süreçte yaşanacak olası durumların kağıda dökülmesi ve kar- zarar analizlerinin yapılması, kısacası yatırımın bir plana dökülmesi yatırım projeleri olarak isimlendirilmektedir. 

  • En yaygın hali ile Yatırım Projelerini şu şekilde çeşitlendirebiliriz;

  1. Yeni Yatırım Projesi: Yeni bir tesisin hedeflendiği projelerdir.
  2. Yenileme Yatırım Projesi: Zaten var olan sisteme yenilik ve soluk kazandırmak amacıyla hazırlanan projelerdir.
  3. Tamamlama-Genişletme Yatırım Projeleri: Mevcut şirketin kapasitesini genişletme amacıyla oluşturulan projelerdir.
  4. Modernizasyon Yatırım Projeleri: Mevcut işletmede teknolojinin eskimesi sonucu, yeni bir soluk getirme ve teknolojik gelişmeleri yakalamak amacıyla hazırlanan projelerdir.

  • Yatırım Projesi geliştirme süreci veya yatırım planlaması ise genel olarak üç aşamaya ayrılır;

  1. Yatırım Öncesi Aşama
  2. Yatırım Aşaması
  3. İşletme Aşaması
  4. Yatırım Öncesi Aşama; Projenin fikrinin bulunması, Ön fizibilite etüdünün yapılması, Fizibilite etüdünün yapılması, Projenin değerlendirilmesi, Olasılıkların hesaplanması, Kar ve zarar oranlarının belirlenmesi ve Mevcut risklerin saptanması konularını açıklanır. Bu verilere göre Yatırım aşamasına geçiş değerlendirilerek karar verilir.

YATIRIMA KARAR VERMEDEN ÖNCE TÜM OBJEKTİF VERİLERİ İÇEREN FİZİBİLİTE RAPORUNUZU BIRAKIN  UZMAN KADROMUZ TARAFINDAN HAZIRLANSIN, BERABER DEĞERLENDİRELİM.

YAZILAN FİZİBİLİTE RAPORU ÖRNEKLERİ

ÖZEL KOLEJ FİZİBİLİTE RAPORU

image5

Türk egitiminin her kademesinde, resmî okullar statüsünde egitim-ögretim veren özel okulların varlıgı, egitim-ögretimde tatlı bir rekabeti de beraberinde getirmektedir. Bu rekabet yalnız devlet okullarıyla degil, aynı zamanda kendi aralarında da ortaya çıkmaktadır. Özel okulların tarihine ve egitim anlayışındaki bazı gelişmelere bakıldığında, bu okulların günümüzde ve gelecekte vazgeçilemez oldugu görülmektedir. Her geçen gün bu okullara, geçici bazı sorunlarına ragmen, daha fazla ilgi olmakta ve buna paralel olarak ta özel okulların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak, Dünya genelinde özel okulların genel eğitim içindeki oranı %10’u geçerken ülkemizde toplam eğitimdeki payı öğrenci sayısı bakımından % 3 civarındadır. Dünyada ve Türkiye’deki bir çok gelişme ve değişim, eğitim alanında devlet üzerindeki ekonomik yükün azaltılması ve eğitim kalitesinin arttırılarak daha donanımlı bireylerin yetiştirilmesi açısından özel okulların yaygınlaşarak sektördeki payının arttırılmasını gerekli kılmaktadır.

Özel okul yatırımlarında ÖZEL OKUL FİZİBİLİTE RAPORU yazımında uzman ekibimizden danışmanlık alın, objektif verilere dayalı Raporunuzu biz hazırlayalım. DANIŞMANLIĞIMIZCA YAZILAN FİZİBİLİTE RAPORU ÖRNEKLERİ İNCELEYİN

1 MWh GES FİZİBİLİTE RAPORU

image6

Türkiye’nin şu anki toplam elektrik ihtiyacını karşılayabilmek adına 790 km uzunluğunda bir alana yayılacak güneş panellerine ihtiyaç vardır.30 2023 yılı brüt elektrik talebinin 500 bin MW olacağı öngörüsü altında Türkiye tüm güneş potansiyelini kullanmak koşuluyla 2023 yılına gelindiğinde elektrik talebinin tamamını sadece güneş enerjisinden karşılayabilecektir. Ancak mevcut imkan ve maliyetlerin bu öngörünün gerçekleşmesine olanak sağlamayacağı açıktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) tarafından yapılan tahminler 2019 yılı için güneş enerjisinde 3 bin MW’lık elektrik üretimi ger- çekleştirilmesi ve bu rakamın 2023 yılında 5 bin MW’a ulaştırılması yönündedir.Türkiye güneş potansiyeli bakımından son derece elverişli bir konumda bulunmaktadır.Özellikle güneş enerjisi potansiyeli bakımından Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi ilk sıralarda yer almaktadır. Diğer taraftan ülkenin en az güneş alan bölgeleri ise Marmara ve Doğu Karadeniz’dir. MİRAL SÜREÇ YÖNETİMİ FİZİBİLİTE RAPORU

OTEL YATIRIMI FİZİBİLİTE RAPORU

image7

Bölgesinde önemli bir stratejik konumunda olan Türkiye, tarih, kültür, sanat, doğal güzellikler, folklor ve insanları söz konusu olduğunda, aynı coğrafyada eşsiz bir üstünlüğe sahiptir. Ancak ülkemiz sahip olduğu bu üstünlükleri yeterince kullanamamakta ve güneş-deniz-kum turizmine ağırlık vermektedir. Bu sebepten ülkemizi ziyaret eden turist sayısı her geçen gün artmasına rağmen turist başına düşen harcama miktarı azalmaktadır. Ayrıca güneş-deniz-kum turizmine ağırlık verilmesi sebebiyle ülkemizdeki birçok bölge turizm gelirlerinden yeterince pay alamamakta ve bölgeler arası kalkınmışlık farkları artmaktadır. Bu sorunların önüne geçilebilmesi amacıyla ilk olarak yapılması gereken kültür, spor, sağlık ve doğa turizmine ağırlık verilmesidir. Kültür, spor, sağlık ve doğa turizmi denilince ülkemizde ilk akla gelen destinasyonlar arasında özellikle İstanbul’a yakın olması ve muhteşem doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez dinlenme ve tatil merkezlerinden biri haline gelmesi ve yurtdışı yatırımlarının yavaş yavaş artması gibi sebeplerle popülaritesi yükselen Sakarya ili Sapanca ilçesi akla gelmektedir. 

500 BÜYÜKBAŞ HAYVAN BESİCİLİĞİ FİZİBİLİTE RAPORU

image8

Türkiye’de et ürünlerine yönelik iç talep, nüfusun artışı ve harcanabilir gelirin artışının birleşmesi ile oluşan etki nedeniyle hızlı bir şekilde artmaktadır. Kanatlı hayvan eti sektörü, 1990 ve 2002 yılları arasında üretimde %75’lik bir artışla buna yanıt vermiştir ve kuş gribi vakalarının ortaya çıkardığı geçici aksiliklere rağmen artmaya devam edileceği tahmin edilmektedir. Diğer yandan, kırmızı et sektörü son yıllarda düşüştedir. Sığır, manda, koyun ve keçi sayıları 1980 yılından bu yana düzenli olarak düşmüştür. Yaklaşık rakamlarla, sığır sayısı 15 milyondan 10 milyona %30 oranında, koyun sayısı 46 milyondan 27 milyona %40 oranında ve keçi sayısı 27 milyondan 7 milyona %60 oranında azalmıştır. Et üretimi bir süreliğine hayvan başına et verimini arttırarak bir süre sürdürülmüştür, fakat yetkililerin üretimi tetikleme çabalarına rağmen et üretimi de 2000 yılından bu yana düşüş göstermektedir.  

Bize Ulaşın

Bize mesaj atın!

Bu site, reCAPTCHA ile korunur; Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Koşulları geçerlidir.

Daha da iyisi, gelin, yüz yüze görüşelim!

Müşterilerimize değer veriyoruz. Mesai saatleri içinde bizi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

MİRAL SÜREÇ YÖNETİMİ

Cevizlidere Mahallesi, Çankaya/Ankara, Türkiye

03124740007

Çalışma Saatleri

Bugün açık

09:00 – 17:00