KATKARŞILIĞI İNŞAAT-KENTSEL DÖNÜŞÜM-HASILAT PAYLAŞIMI

Arsa ve arazileriniz üzerinde kat karşılığı ve hasılat paylaşımı karşılığında ortak çalışabiliriz.

KAT KARŞILIĞI İNŞAAT

Kat karşılığı inşaat işinde, arsa sahibi arsanın bir bölümünü müteahhite devrederek, her hangi bir harcama yapmadan arsasının üzerine daha rahat kullanabileceği bina yaptırtarak servetinin değerlenmesini sağlar, müteahhit de yapmak istediği inşaatın en büyük maliyet unsurunu oluşturan arsa için ödeme yapmadan iş yapma imkanına kavuşur.

Bu sistemde; arsa sahibi, inşaata başlaması için arsasını müteahhite devreder, müteahhit de sözleşme hükümleri çerçevesinde binayı inşaa eder ve hissesine düşen daire ve işyerlerini arsa sahibine teslim eder. Arsa sahibinin de, bu aşamada müteahhitin hissesine düşen daire ve işyerlerine ait arsa paylarını tapuda müteahhite devretmesi ile imzalanan kat karşılığı inşaat sözleşmesi son bulur.

Kat karşılığı inşaat işi hukuksal olarak trampa hükmündedir. Yani arsa sahibi müteahite (veya yükleniciye) arsa teslim etmekte, müteahhit de arsa sahibine inşa ettiği binadaki bağımsız bölümlerin bir kısmını arsa sahibine arsa karşılığında teslim etmektedir.

Kat karşılığı inşaat işlerinde hem arsa sahibine arsasını değerlendirebilmesi için hem de müteahhite arsa temini ve inşaatın diğer evrelerinde danışmanlık hizmeti verebiliriz.

Kentsel Dönüşüm

6306 sayılı Kanun kapsamında imar mevzuatına aykırı yapılan yapılar, afet riski altında kalan alanlar ve riskli yapılara ilişkin projelerde proje ortaklığı ve proje danışmanlığı hizmetleri sunulmaktadır.

Hasılat Paylaşımı

Hasılat paylaşımı sisteminde kat karşılığı inşaat sisteminde olduğu gibi arsa sahibi arsasını müteahhite satmaktadır. Ancak, bunun karşılığında müteahitten inşa edilecek binanın bazı bağımsız bölümlerini almak yerine, inşa edilen binadaki bağımsız bölümlerin satış bedelinin önceden belirlenen belli bir yüzdesini almaktadır.

Yani, bu sistemin para karşılığı arsa satışından hiç bir farkı yoktur. Ancak, burada işin başında arsanın kesin satış bedeli belli edilmemiştir. Binanın bağımsız bölümlerinin satışı gerçekleştikçe arsa bedeli de ortaya çıkmaktadır. Yani, arsanın satış bedeli; inşa edilen binadaki bağımsız bölümlerin satılması ile belirlenmektedir.

Bu sistemde arsa sahibi ile müteahhit arasında imzalanan sözleşme niteliği itibariyle gayri menkul satış vaadi sözleşmesi ile benzerlik taşımaktadır.

Hasılat paylaşımlı işlerinde hem arsa sahibine arsasını değerlendirebilmesi için hem de müteahhite arsa temini ve inşaatın diğer evrelerinde danışmanlık hizmeti verebiliriz.

image6

Bize Ulaşın

Bize mesaj atın!

Bu site, reCAPTCHA ile korunur; Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Koşulları geçerlidir.

Daha da iyisi, gelin, yüz yüze görüşelim!

Müşterilerimize değer veriyoruz. Mesai saatleri içinde bizi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

MİRAL SÜREÇ YÖNETİMİ

Cevizlidere Mahallesi, Çankaya/Ankara, Türkiye

TEL: 03124740007

Çalışma Saatleri

Bugün açık

09:00 – 17:00